«Volím rozumnou změnu | Hlavní| ČERNOŠICE nedejme se! (Čerstvý vzduch na radnici) »

Pomůže ČR poustevník, manipulace nebo konstruktivní tvoření?

Média jsou zavalena malichernými kauzami, národ šmíruje celebritky, aférky se zaléváním kytek na ministerstvu a hádá se o to, na co všechno mají lidé právo zdarma. Je právem občana vyžadovat zajištění svého života od státu? Co vše by mělo zahrnovat toto „zajištění“ a státní garance blahobytu občanům? Satelit do každého bytu, auto, energie a vodu zdarma? Osobně mě štvou lidé, kteří na vše jen nadávají, a přitom si naprostá většina z nich žije v rozumných podmínkách. Neunikají nám však ty opravdu podstatné věci ze zřetele? Růst celkové úrovně hmotného blahobytu často v historii vedl k úpadku morálky, vzájemným šarvátkám nasycených s těmi méně a následného rozkladu společenského zřízení. Děsí mě jedna věc: Kam až dojde poměr těch skutečně pracujících lidí tvořících přidanou hodnotu, a většiny těch, kteří se jen vezou v přebujelém byrokratickém aparátu, podpůrných činnostech, mediální manipulaci mínění, ovlivňováním života druhých, úřednické šikaně, finančních machinací a vytváření nik pro vyvolené?

Co je podstatné?

Nechci moralizovat o morálním úpadku, změnách hodnotového žebříčku apod. Jen si myslím, že svoboda, morálka a ekonomika jsou spojité nádoby. Stačí se porozhlédnout kolem, jedna kapsa státu prázdná, druhá vybraná, právní řád a vymahatelnost práva prachmizerná, smysl přebujelé byrokracie se ztrácí v záplavě lejster, nerovné podmínky k podnikání ochranářsky napomáhají těm všeho schopným, byznys nejen ve veřejném sektoru ovládla korupce a manipulace zakázek, úřadnické buzerace a časté podléhání státního aparátu vlivovým skupinám, socialismus v médiích a řízená "autocenzura" a zastrašování, spekulativní podvody s pozemky, rozklad policie a to především Té stíhající hospodářské delikty, úpadek vzdělanosti, tituly se dají kupovat jak na krámě, politické kultura se válí někde na dně Macochy. Kam pak navíc může vést současná snaha o totální outsourcing odpovědnosti rozhodování státu? Ach jo člověk když vidí podobný odstavec textu, aby snad upadl do hluboké deprese. Naštěstí u nás žijí pořád schopní, kvalitní a pracovití lidé. Poznal jsem jich osobně několik, kteří nalezli uplatnění pro své nápady a chuť tvořit v cizině, pracují pro celosvětové softwarové giganty, vytvářejí bestsellery v oboru počítačových her či tvoří software pro mobil, co používají miliony lidí, zachránili velké podniky před krachem, pomáhají dodávat pitnou vodu v těch nejzapadlejších koutech světa, pečují o pacienty v Londýnských nemocnicích či uprostřed Afriky a pomáhají obnovovat infrastrukturu v zapadlých koutech světa po válečných konfliktech. Věřím, že někteří se třeba i někdy vrátí a třeba pomohou i doma. Jen neustále doufám, že se my co zůstáváme v ČR, se nenecháme znechutit místním děním a vytrváme:-)

Naříkat nad marasmem, remcat na okolí, jak je skoro národním zvykem nemá smysl. Je potřebné vzít odpovědnost do vlastních rukou, mít odvahu měnit své okolí, nebát se, tvořit a pilně pracovat a nenechat si zastřít mozek vidinou peněz. Švejkování, výmluvy a snaha se přiživit na ostatních nikam nepovedou. Žití jedněch na úkor druhých nikdy nedělaly dobrotu. Bohužel mi někdy připadá, že oproti minulosti poměr těch co vytváří zdroje pro zbytek společnosti, neustále klesá.

Co je tedy pro trvale udržitelný život moderní společnosti lidí to skutečně podstatné? Svoboda, spravedlnost, solidarita, vzdělávání, dotace, morálka, odpovědnost, zábava...?

Čtěte dál: (1) OCHRANA SVOBODY: Můžeme být svobodní bez ekonomické svobody?

Aktuálně to podstatné:
http://blog.sedmero.org/2010/09/pomuze-cr-poustevnik.html