«Podejme ruku Česku - kultivujme slušnost a tvoření | Hlavní| Poradíte Andrejovi? (aka velký bratr Babiš) »

Zjednodušit a zpřehlednit život lidem kolem nás

Za posledních pár let prošla politická scéna překotným vývojem. Politické strany jsou v krizi, nazvat se politikem je asi největší potupa, jaké se může slušnému člověku dostat. A tak i nejvyšší politici raději tvrdí, že politiky nejsou. Postoj veřejnosti k politikům, dlužno dodat, že mnohdy oprávněný, vede k tomu, že do politiky už většinou vstupují jen nadšení idealisté nebo ziskuchtiví prospěcháři. Nadšenců je vždycky méně, a tak obraz politiky bude jen horší a horší. A protože se na ni už nedá dívat, (ne)politik začal razit myšlenku – prostě se nestarejte, na nic se neptejte, my nepolitici tu špínu vezmeme na sebe a o všechno se postaráme.

Což je samozřejmě úplná blbost a cesta do pekel. Co ale dělat, když politické strany a politici zklamali, co dělat, když stát dlouhodobě nezvládá kvalitně plnit své funkce?

Vždyť co jiného , než selhání státu, byla metanolová aféra? Nebo problémy se sběrnami šrotu? Nelegální tržnice? Neschopnost vybírat daně? Vše se řeší jen přijímáním dalších a dalších předpisů, záplaty se lepí na záplaty.
Nefunkční systém je složitější a složitější a tím bohužel často ještě méně funkční. I pro získání stavebního povolení si už lidé musí najímat specialisty, lhůty se prodlužují, smíšený model veřejné správy je matoucí, lidé nevědí, kde se dovolat pomoci. Systém už je tak složitý, že ač byl původně stvořen pro pomoc občanům, dnes už mnohdy občany ke své činnosti ani nepotřebuje. Předpisy se specializují natolik, že už není v kapacitě odborníka přehlédnout veřejnou správu. A když se objeví nějaká potíž, záplatuje se dále. Záplaty ale vytváří často další složitosti, výjimky a úpravy, které systém dále nepřehlední. Občané už nerozumí neskutečně složitému fungování státu, přirozenou reakcí je rezignace a odcizení.

Je výjimečnou výhodou starostů, že žijí a pracují v první linii. Že jsou nejdůvěryhodnějšími politiky. Jsou uživateli a zároveň vykonateli veřejné správy a na její nelogičnosti naráží každý den. Nikdo jiný takovou možnost nemá. Je naší povinností a skvělou možností, toto změnit. Začít odspoda vyhodnocovat jednotlivé úkony (proč lidé musí s fotkou pro řidičák, ale na občanku si je úředník vyfotí sám? proč musí vydávat zdravým dětem k účasti na tábor lékař posudek? atd.). Zjednodušit a zpřehlednit systém, vrátit lidem důvěru v systém. Nemáme za sebou miliardy, kterými bychom nahradili chybějící program. Máme za sebou ale zkušenost, díky které můžeme dokázat předpisy zjednodušovat, rušit. A to je podle mého názoru nejlepší program pro příští roky. Ulevit lidem od zbytečných povinností, zapojit maximálně IT, zpřehlednit a zjednodušit fungování státu. Pokud se nám podaří nejen přibrzdit, ale přímo zastavit a nakonec i zjednodušit další normotvorbu, vyhrajeme. A to nejen volby, ale i budoucnost této zemi.

Jan Farský, poslanec a bývalý starosta Semil

Farsky_jan_cudlin_R43_2012

Aktuálně to podstatné:
http://blog.sedmero.org/2014/12/zjednodusit-a-zprehlednit-zivot-lidem-kolem-nas.html