Archiv kategorie "Doporučení"

26/51/2015

Krab žere dál a chobotnice přisátá na státní zdroje se jen směje

Před rokem přišla neziskovka Kverulant.org s odhalením „CRAB – největší tunel v dějinách IT“. Kromě outsider media a hysterické reakce z Ministerstva financí, jsme se tehdy dočkali příslibu pana ministra financí Babiše, že na celý projekt udělá mimořádný audit. (jedná se ve všech smlouvách o výdaje za několik miliard). Přesně po roce tu máme první neoficiální zprávu: „Audit problematického IT projektu CRAB odhalil chyby za 181 milionů korun“ a „Auditní zpráva, kterou má Kverulant.org k dispozici uvádí, že z 254 milionů korun bylo v souladu se zákonem utraceno jen 73 milionů korun.“ To znamená, že 71% z výdajů první zaváděcí fáze projektu bylo utraceno protizákonně? Jak mohou občané dodržovat složité zákony Česka, když i nejvyšší státní úředníci na ně kašlou?

A zveřejní MFČR a pan ministr konečně po roce finální verzi auditu, která byla již v pracovní verzi hotová na jaře? S jakou verzí pracovali jeho nyní již bývalí přímí pořízení? Proč není audit dosud oficiálně hotový a zveřejněný?

Jak je vidět, tak se audit věnoval výhradně smlouvám na pořízení a uvedení do provozu celého systému, které byly ještě plně v odpovědnosti Ministra financí Miroslava Kalouska a jeho tehdejšího náměstka Zdeňka Zajíčka (dotační EU projekt Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových dokončovaný v roce 2012). Následnými smlouvami na provoz a úpravy již pod Státní tiskárnou cenin – centrem sdílených služeb (STC) se audit nezabýval. Proč se auditují milióny a rozvojově provozní smlouvy v miliardové výši ne? Systém by provozně nasazený po dvouleté přípravě až na podzim roku 2012 a celý další rok se horko těžko rozjížděl a plnil daty.

Proč ministerstvo financí tento audit tají a proč o něm nenajdeme v médiích ani zmínku, nejsou ho plná média, když už byl hotový 31.8.2015? Vždyť za tuto zakázku nesl plnou odpovědnost úhlavní nepřítel Babiše pan Kalousek. Proč to tedy Babiš nerozsvítí naplno a nezveřejní všechny detaily? Zajímavá je také shoda náhod, a drby co kolují po Letenské ulici, že na ministerstvu financí dostal od svých podřízených pan ministr pracovní úplnou verzi auditu těsně před vyhazovem vrchního auditora pana Lukáše Wagenknechta na konci června. Jaká je aktivní role pana Babiše v celé kauze? Otázky zůstávají. Kde je pravda? A novináři? Že mlčí? Dřív aspoň mlžili :-)

Spousta záhad zůstává, tou největší je, jak někdo, kdo znevažuje výsledky práce svých nejen přímých podřízených, někdo kdo setrvale poškozuje dobré jméno úředníků celého resortu ministerstva financí a zaměstnanců České republiky a manipuluje nepokrytě občany, může být dosud ministrem. Asi to bude tím, že pan Bureš Boyle Babiš dává obyvatelům Česka krmit. 201511_FB_davam_vam_krmit

Nezůstává než položit opět pár zásadních otázek přímo panu ministrovi, třeba nám některý z jeho auditů aspoň na jednu z nich odpoví:

 1. Proč stojí informační systém centrálního registru administrativních budov státu (CRAB má cca 4 tisíce kousků v evidenci) a jeho majetku jen na provozu přes 15 miliónů měsíčně? Tj. řádově více, než je cena obvyklá? Jaký to má smysl? Nebo již pan ministr zde také ušetřil svými počty stanovených 70% ?
 2. Proč se MFČR nezabývalo auditem celého projektu CRAB, tj. včetně servisní smlouvy na provoz systému uzavírané panu ministrovi podřízenou Státní tiskárnou cenin již v roce 2012 a jejích dodatků (posledním je snad číslo 8.)?
 3. Zveřejní někdo konečně skutečnou návratnost projektu CRAB namísto mlžení o možných úsporách?
 4. Zásadní otázkou stále zůstává, zdali by stejnou práci tj. evidenci a správu necelé čtyřtisícovky budov nezvládlo jedno oddělení úřadu a s ročními náklady o dva řády nižšími…

A další otázky z mého loňského příspěvku: Poradíte Andrejovi? (aka velký bratr Babiš) zůstávají nezodpovězeny a orgány činné také nic neprošetřují. Proč? Celý projekt byl prvotně realizován pod názvem: „Úprava informačního systému majetku státu jako zvláštní grafické datové vrstvy nad RUIAN v návaznosti na další základní registry veřejné správy“ s rozpočtem 254 miliónů z čehož 216 „přispěla“ EU.

Continue reading "Krab žere dál a chobotnice přisátá na státní zdroje se jen směje" »

21/49/2015

Manifesto 15: Evoluce vzdělávání

Vzdělávání potřebuje revoluci, nové mozky a masivní inovace. Je to naděje pro rozumnou budoucnost společnosti. Bez racionálního objektivismu, sekulárního státu a úcty ke svobodě jednotlivce a její ochraně před mocichtivými přerozdělovači a šmátraly do kapes a myslí druhých se kupředu nepohneme. Je třeba netříštit myšlenky a soustředit se jednotně na to podstatné, což tento manifest pěkně vystihuje.

Jak můžeme zajistit prosperitu nás jakožto jednotlivců, komunit i celé planety v době, která je pohlcována nejistotou a vzrůstajícím vědomím zastaralosti našich vzdělávacích systémů? Potřebujeme rozvíjet vzdělávání.

Svůj souhlas a komentář můžete přidat na stránce www.manifesto15.org

Manifesto15_evolving_learning

Přívětivý tvůrčí den všem odvážným a plným pozitivní energie, kteří se nebojí aktivně měnit svět kolem sebe přeji Mojmír Macek

14/22/2014

POLEMIKA: Než extrémní cesty, nebyla by lepší zlatá střední?

Páteční Právo excelovalo titulky: "Dan Ťok: jogín, který čistí mysl i dopravu." - "Alena Antalová - se na svátky odmítá zrychlovat." - "Andrea Černá - tak trochu jiná princezna" – „Chudším dětem obědy a dopravu – plánují inženýři“ -  "Téma: Jaké budou Vánoce? Podle reklamy" – „Lidé pátrají po předcích politiků – celé to vyjde na miliardy.“ – „Dcera po nehodě bojuje o život, matka s úřadníky“ - a celé završila perla "Bartošek: Babiš by se měl rozhodnout, zda sloužit bohu nebo mamonu."

To, že jogínské vyčištění dopravy se dá vyložit také jako: silnice bez vozidel:-) Přes svátky je nejlepší se uložit k zimnímu spánku a nemyslet, nebo se naopak urychleně zamyslet? Neměly by se o děti postarat rodiče, anebo místní komunita kde žijí? Zásahy státu ještě nikdy nikoho nenaučili rybařit a čekání na to, až něco padne shůry na hlavu od mocipánů není dobrým vkladem do života, to bude asi nějaký plán sociálních inženýrů. Bude také společnost v Česku fungovat jako Vánoce podle reklamy populistů? Souhlasím, že by se lidé měli více zajímat o předky politiků a prostředí, v kterém vyrůstali jako děti, ale za miliardy prosím? To snad ne! Byl bych rád, kdyby se rodiče mohli naplno věnovat svým ohroženým dětem a ne namísto toho bojovat s úředníky.

2014-12-14 09-12-43 - 0013

Pojďme se však vrátit k tomu hlavnímu titulku: Jak by se měl rozhodnout pan Babiš?

Myslím si, že submisivní sloužení Bohu či Mamonu nejsou optimální cestou. Namísto extrémistického poštvávání lidí proti sobě svými mediálními kousky by bylo lepší, aby se pan Babiš snažil společnost dostat do rovnováhy a zastavit Kyvadlo třídní nenávisti, jak to dopadá víme že? Kyvadlo třídní nenávisti, jak to dopadá, víme že? Pro ty co to nevědí, doporučuji povídku o tom jak dopadá rozkývání, kterou již kvalitně sepsal Edgar Alan Poe v roce 1842.  Nejlepší cesta jak z toho ven je zlatá střední: nesnažit se očůrávat druhé a

12/48/2014

Dva roky prázdnin skončily

Tak kdo si jako první troufne na modernizovanou verzi, která zapadne do současnosti? #sedmero

Kdo je John Galt? #KdoJeJohnGalt

 

Continue reading "Dva roky prázdnin skončily" »

7/07/2014

Činy ne slova

Mlčením nezastavíte lhostejnost, ale souhlasíte. O to víc je potřeba komunikovat, brát život radostně, usmívat se, podat druhým pomocnou ruku a soustředit se na činy, ne na slova. Knihu také přece nebudete hodnotit podle obalu. Pojďme tedy společně kultivovat slušnost v Česku a konstruktivně tvořit.

Prima tvůrčí den a kupu slušných lidí ve vašem okolí přeji --- Mojmír Macek

Continue reading "Činy ne slova" »

9/58/2014

Ano, hned Vám bude líp

V čase komunálně předvolebním se na nás ze všech stran valí úsměvná a zároveň mrazivá propaganda mnoha panáků, symbolicky často v bílých košilích (jako kdyby je ta bílá mohla očistit že;-) s kupou prázdných hesel na rtech. Někteří se prostě již ani programem nezabývají a cílí na ty nejnižší pudy v nás a hlavně lidskou lenost. Prostě to za vás uděláme líp. Slibují, že bude líp, ale kdy?

Na to lze dát úplně jednoduchou odpověď: třeba hned, jen se musíte zamyslet, věřit sami sobě, nenechat se vláčet s davem a nenechat o Vás rozhodovat druhé. Vezměte si za své aspoň část následujících doporučení:

 • Nečtěte noviny a časopisecké plátky, bude Vám líp (stejně jsou plné manipulace, vymývání mozků a bulvárního blábolení). Ušetříte a oligarchové budou mít o pár kaček míň. Věnujte se raději kultivaci vlastního vědění, rodině, přátelům a věnujte ušetřený čas aktivnímu odpočinku.
 • Ze zpráv stačí sledovat občas jen hlavní stručný přehled (např. ranní zprávy Radiožurnálu v autě). Ušetřený čas a nervy věnujte tvoření a rozvoji svého nejbližšího okolí. Co takhle vypnout TV? Opravdu tam dávají něco, bez čeho nemůžete být?
 • Neustále se zamýšlejte nad svým osobním smyslem konání a určete si své osobní cíle, jejichž brzké dosažení Vám udělá radost. Usilujte o něco mimo sebe sama, co dává životu smysl. Nedovolujte druhým, aby Vás o smysl života okrádali.
 • Sdružujte se se stejně naladěnými lidičkami a vytvářejte společně tlak na prostředí, ve kterém žijete a věnujte se společnému Tvoření.
 • Usilujte o skvělost ve všem, co děláte; pěstujte svoji spolehlivost a přetvářejte negativní emoce v fyzickou tvůrčí práci. Odměňujte dobré skutky a nekupujte služby a zboží od gaunerů, raději dejte vydělat milému sousedovi, i kdyby byl dražší.
 • Hodnoďte lidi podle skutků, ne podle řečí.
 • Přežívat marasmus v politice vyžaduje snahu se oprostit od vlastní bezmocnosti, pěstujte si tedy naopak moc nad vlastním životem soustavným a cílevědomým vytvářením rámce hodnot, které Vás budou motivovat k pozitivnímu žití pro Vás samotné. Nezávislost, svoboda a sebeúcta je cestou k vlastnímu osobnímu štěstí.

Věřte si. Hned Vám bude líp. Pošlete to dál:-)

Aktuálně to podstatné: