Archiv kategorie "Polemika"

14/22/2014

POLEMIKA: Než extrémní cesty, nebyla by lepší zlatá střední?

Páteční Právo excelovalo titulky: "Dan Ťok: jogín, který čistí mysl i dopravu." - "Alena Antalová - se na svátky odmítá zrychlovat." - "Andrea Černá - tak trochu jiná princezna" – „Chudším dětem obědy a dopravu – plánují inženýři“ -  "Téma: Jaké budou Vánoce? Podle reklamy" – „Lidé pátrají po předcích politiků – celé to vyjde na miliardy.“ – „Dcera po nehodě bojuje o život, matka s úřadníky“ - a celé završila perla "Bartošek: Babiš by se měl rozhodnout, zda sloužit bohu nebo mamonu."

To, že jogínské vyčištění dopravy se dá vyložit také jako: silnice bez vozidel:-) Přes svátky je nejlepší se uložit k zimnímu spánku a nemyslet, nebo se naopak urychleně zamyslet? Neměly by se o děti postarat rodiče, anebo místní komunita kde žijí? Zásahy státu ještě nikdy nikoho nenaučili rybařit a čekání na to, až něco padne shůry na hlavu od mocipánů není dobrým vkladem do života, to bude asi nějaký plán sociálních inženýrů. Bude také společnost v Česku fungovat jako Vánoce podle reklamy populistů? Souhlasím, že by se lidé měli více zajímat o předky politiků a prostředí, v kterém vyrůstali jako děti, ale za miliardy prosím? To snad ne! Byl bych rád, kdyby se rodiče mohli naplno věnovat svým ohroženým dětem a ne namísto toho bojovat s úředníky.

2014-12-14 09-12-43 - 0013

Pojďme se však vrátit k tomu hlavnímu titulku: Jak by se měl rozhodnout pan Babiš?

Myslím si, že submisivní sloužení Bohu či Mamonu nejsou optimální cestou. Namísto extrémistického poštvávání lidí proti sobě svými mediálními kousky by bylo lepší, aby se pan Babiš snažil společnost dostat do rovnováhy a zastavit Kyvadlo třídní nenávisti, jak to dopadá víme že? Kyvadlo třídní nenávisti, jak to dopadá, víme že? Pro ty co to nevědí, doporučuji povídku o tom jak dopadá rozkývání, kterou již kvalitně sepsal Edgar Alan Poe v roce 1842.  Nejlepší cesta jak z toho ven je zlatá střední: nesnažit se očůrávat druhé a

4/55/2014

Poradíte Andrejovi? (aka velký bratr Babiš)

Mám radost, že můj článek na Neviditelném psu „INFORMATIKA: Velký bratr posiluje“  z 25.11.2014 zaujal pana ministra financí Babiše a přiměl ho k úvaze na toto vážné téma. Jen se obávám, že jeho představa o cestě, kterak z dluhové pasti ven se ubírá špatným směrem. Pomůžete prosím a poradíte panu ministrovi, majiteli a předsedovi lepší cestu? Prostě ji doporučíme! Ocitujme si tedy vybrané klíčové pasáže z reakce pana ministra (celé znění zde na stránkách ANO „Andrej Babiš: Žádného velkého bratra neplánuji“ (Středa 2.12.2014 14:24 na Facebooku nespokojené asociace ANO):

Andrej Babiš: "Daňové úniky jdou ke škodě všech občanů. Daně nejsou samoúčelné – platí se z nich důchody, státní zaměstnanci, silnice, školy atd. atd. Pokud nedokážeme daně vybrat, máme jen tři cesty – krvavě šetřit, zadlužit naše děti, nebo ještě víc zdanit ty poctivé, kteří daně platí. Ani jednou cestou nechceme jít."

Prostě máte skoro pravdu, pane ministře, jen budou mít investice státu do evidence elektronických transakcí z přerozdělených a tedy gigantickou režií státem již okrouhaných peněz ten kýžený efekt? Můžete publikovat seriózní nezávislou analýzu plusů a mínusů celého nápadu, včetně vyvolaných nepřímých nákladů? Proč krvavě, nestačilo by prostě šetřit, nezadlužovat a méně zdaňovat? Nezastrašujte občany krvavými zvoláními do éteru. Nechte lidem více peněz v kapse, bohatě se nám to všem vyplatí. I vám a vašim závodům. Na světě je spousta cest a je pravdou, že ne všechny vedou vždy do Říma a není na nich se třeba chovat krvavě.

Znám lepší cestu: méně přerozdělovat na zbytečnosti, hospodařit s rozumem a nesměrovat peníze díky vyhláškám a regulacím do kapes oligarchů.

Continue reading "Poradíte Andrejovi? (aka velký bratr Babiš)" »

25/55/2014

Velký bratr v Česku posiluje

Bude zajímavé sledovat, kam až vystrčí stát svoje chapadýlka. Poslední záměry Ministerstva financí ČR spustit nový systém EET (evidence elektronických transakcí – tedy tržeb), účtenkovou loterii a centrální evidenci účtů stojí za více než jen malé zamyšlení. Stojí těch hypotetických +10 miliard ročně za ta rizika?

ČR plánuje podobný systém EET, jako má Chorvatsko (jeden na platby v hotovosti či kartami a další na dohled nad bankovními účty/transakcemi). V případě operací bez účtu pak tedy budou podnikatelé posílat datovou zprávu o transakci finanční správě, ta zpět pošle potvrzení s unikátním kódem účtenky, tu obchodník vytiskne včetně potvrzovacího kódu a zákazník bude mít povinnost převzít účtenku. Náklady a rizika takového systému budou enormní, více náklady na straně obchodníků budou jen velmi špatně vyčíslitelné. Jaký bude reálný efekt?

V případě výpadku spojení pak bude umožněno následně zaevidovat tržby… Náhradní off-line řešení bude jen pro „malé“ povinné subjekty. Pro motivaci pro zákazníky, aby si účtenky brali, bude Česko pořádat asi losovačku. A donutí tím financové lidi, aby u svého oblíbeného hospodského chtěli účtenku za pivo? Kdo to vše a jak bude kontrolovat? Provozovat? Hlídat bezpečnost dat?

Zneužitelná citlivá data

Je chvályhodné, že MF chce lépe vybírat daně, bránit podvodům a konečně měřit všem stejně. Suma předpokládaných +10 miliard ročně do rozpočtu je lákavá. NEJSME OVCANEJen pomůže tomu informační systém? A nezatíží jen plošně všechny firmy a živnostníky a podvodníci mu stejně vyklouznou? Pokud bude koncept systému takový, že umožní zasílat data o účtenkách/fakturách dávkově přenosovým souborem, tak to stejně nezabrání manipulaci s daty ze strany povinného subjektu. A i když se zkrátí přiznání k DPH ze čtvrtletního na povinné měsíční období, kde by měla být data přílohou, tak to stejně nezabrání podvodům s fakturami. Navíc, pokud se bavíte s auditory firem, tak vám velmi jasně vysvětlí, že gigantické úniky se dějí na straně vstupu: fiktivní či předražená plnění, neuznatelné daňové náklady a s oblibou využívaný trik s překlápěním odpisovatelných investic do přímé spotřeby či předražené poradenství od právníků až po marketing např. monopolního dodavatele pitné vody aj.

K čemu to rozhodně povede je, že si bude muset cca 1 mil. aktivních firem Česka upravit svůj účetní software, pokud bychom počítali, že každý za úpravy dá průměrně 10 tisíc, jsme jen na straně soukromého sektoru na vyvolaných nákladech na 10 miliardách, následné zvýšené provozní náklady na obsluhu a údržbu v to nepočítaje. Ano i dodavatelé účetnictví z toho budou mít nový výdělek, ale stojí to za to? Pomůže to konkurenceschopnosti Česka?

Navíc, jak finance, pod vedením chlapíka, který kam šlápne, tam má lejno střetu zájmů, zajistí nezávislost a nezneužitelnost takto citlivých dat v konkurenčním boji?

Continue reading "Velký bratr v Česku posiluje" »

Aktuálně to podstatné: