Archiv kategorie "Společnost"

15/35/2015

Jsem člověk a nikdo není víc ani míň.

Spirála násilí se začíná roztáčet

Nebudu zde vypisovat, kde, kdo, koho a proč koho zmasakroval. Oleje do ohně přilévají dostatečně média. Pojďme místo naslouchání populistických plkům politiků se zamyslet nad příčinami a spolu hledat řešení. 

Rozum dostává na frak a emoce tak jako vždy hrotí extremismus. Co vše se musí ještě stát, aby se lidé vrátili k aktivní péči o svobodu, zodpovědnosti a respektu k druhým? Bez racionálního sekularismu, návratu k základním hodnotám humanismu a morální obrody to nepůjde.

Čekání v koutě s rukama v klíně nikomu nepomůže.

Je zbytečné poslouchat prázdné politické plky od politiků, kteří jsou příčinou problému. Mysl, která problém způsobila ho nemůže vyřešit. Poděkujme šikovným obchodníkům, kteří neustále dávají prachy nad bezpečí občanů ve vlastních státech. Zamysleme se nad stopou peněz a nad tím, kdo vše se řídí heslem: "účel světí prostředky". Kdopak vydělává na konfliktech ve světě?

Vyzývání ke zbrojení, nákupy zbraní pro policii budou jen dalším posílením stání moci, kterou odnesou primárně místní občané. Za víkend nenajdete v médiích jediný racionální funkční návrh řešení pro omezení terorismu a posílení svobodného demokratického státu. "Emoce, děs, překvapení?" Uff... Pokrytectví, prázdné emoce a populistické kecy v kleci opět v hledáčku kamer. A na (a)sociálních sítích to bují zase kupou sebestřednosti, iracionality, davových psychóz, propagandy, manipulace a testosteronu.

Jeden pohled za všechny do mysli mystika myslitele Andreje Babiše 14. 11. 2015: "Je neuvěřitelné, že osm lidí může spáchat takový teroristický čin, přitom tady nebyl žádný důvod. V případě na Charlie Hebdo byly karikatury, tady nebylo nic..."

... takhle hloupý snad přece jen být pan B. nemůže.

Možnosti co dál?

  1. komise na úřady, posílení velkého bratra, vyzbrojování policie a omezení svobod pro občany atd. jen posílí totalitní stát a řešení nepřinese

  2. uzavřít Evropu za bezpečnostní zdi (těžko fyzicky realizovatelné) a s nejistým výsledkem.

  3. zlikvidovat teroristy, jejich autority a kněží jak za použití vojenské síly, tak posílením svobody vzdělávání a informovanosti v kritických regionech.
    + uvědomit si racionální riziko, naučit se s ním žít a soustředit se na řešení příčin rostoucího násilí ve světě.
    + vycvičit populaci lépe v sebeobraně a posílit civilní obranu.

  4. jiná možnost? No nevím.

Příčina násilí?

Strach a hloupost destilují nenávist. Nevzdělanost, neinformovanost, vymývání mozků ze stran kněží (mnoha náboženských směrů), kteří vnitřně nectí rovnost a posilují pocit nadřazenosti ve svých ovečkách má pak devastující důsledky na fungování lidského společnosti. Takoví pokrytci a často kazatelé vyššího dobra pak svým kázáním omezují v lidech svobodné uvědomělé jednání.  Pokud budete upozorňovat na nebezpečný islamismus je to rasistické. Ale pokud nazvete každého ve Francii křižákem, je to povoleno… očividně tu je něco špatně. Násilí opět plodí jen násilí, fyzické i duchovní. Banner600x248_zkumavka

Pokud na asociálních sítích na stránce, kde komunikují silně věřící, napíšete větu: Kdo já vlastně jsem…? („Who am I to know?“) sklidíte kupu potlesku a lajků. Aha. Potlačit sám sebe, vzhlížet k bohu jako k nejvyššímu šéfovi, to je ta cesta? Nemyslím si. Zažil jsem v životě pár lidí, kteří se k druhým zachovali násilně a pak si šli koupit za bůra odpustek do kostela a vyšli (sami před sebou) očištěni. Je to správně?

Náboženství v době temna možná tehdy dávalo lidem (většinově ne moc vzdělaných) nějakou oporu v životě, drželo společenský řád na bází nejvyšší autority a hierarchická struktura lidmi nevolených církevních zástupců jeho moci na Zemi dávala mnoha lidem příležitost karierního uplatnění a vzdělání. Církve v Evropě mají za sebou kupu a kupu dobrého, ale také hromadu špatností ve jménu domnělého „vyššího dobra“, ze kterých naše společnost naštěstí vyrostla. Opravdu? Bohužel, celý systém má jednu zásadní trhlinu: přenášení vůle člověka a zodpovědnosti na nejvyšší „autoritu“.

Mé konání neřídí Bůh.

Continue reading "Jsem člověk a nikdo není víc ani míň." »

17/24/2014

Kdy konečně zvítězí pravda a láska?

Třetí výročí úmrtí našeho druhého nejlepšího prezidenta, pana Václava Havla a rozhovor s výbornou herečkou paní Dagmar Havlovou ve včerejších 168 hodinách ČT vyvolává inspiraci k malému zamyšlení. #KZamysleni Odkaz pana prezidenta z této filosofické úvahy je jasný, nebo zas až tak ne? No rozhodně pro popularizaci a kreditu naší zemičky toho udělal více, než kterýkoliv z kamarádů Česka, žijící v 21. století. A za to je potřeba poklonit hlavu a předat velký dík.

Kdy tedy konečně Pravda a Láska zvítězí nad lží a nenávistí? Havel_vaclav_podpis

Pravda není jedna a nikdy nezvítězí. Je potřeba ji však ctít a bránit. Láska pak má mnoho podob a vítězí neustále s každým narozením, podáním ruky, respektem a poděkováním. Lež a nenávist tu byly, jsou a budou.

Continue reading "Kdy konečně zvítězí pravda a láska?" »

14/22/2014

POLEMIKA: Než extrémní cesty, nebyla by lepší zlatá střední?

Páteční Právo excelovalo titulky: "Dan Ťok: jogín, který čistí mysl i dopravu." - "Alena Antalová - se na svátky odmítá zrychlovat." - "Andrea Černá - tak trochu jiná princezna" – „Chudším dětem obědy a dopravu – plánují inženýři“ -  "Téma: Jaké budou Vánoce? Podle reklamy" – „Lidé pátrají po předcích politiků – celé to vyjde na miliardy.“ – „Dcera po nehodě bojuje o život, matka s úřadníky“ - a celé završila perla "Bartošek: Babiš by se měl rozhodnout, zda sloužit bohu nebo mamonu."

To, že jogínské vyčištění dopravy se dá vyložit také jako: silnice bez vozidel:-) Přes svátky je nejlepší se uložit k zimnímu spánku a nemyslet, nebo se naopak urychleně zamyslet? Neměly by se o děti postarat rodiče, anebo místní komunita kde žijí? Zásahy státu ještě nikdy nikoho nenaučili rybařit a čekání na to, až něco padne shůry na hlavu od mocipánů není dobrým vkladem do života, to bude asi nějaký plán sociálních inženýrů. Bude také společnost v Česku fungovat jako Vánoce podle reklamy populistů? Souhlasím, že by se lidé měli více zajímat o předky politiků a prostředí, v kterém vyrůstali jako děti, ale za miliardy prosím? To snad ne! Byl bych rád, kdyby se rodiče mohli naplno věnovat svým ohroženým dětem a ne namísto toho bojovat s úředníky.

2014-12-14 09-12-43 - 0013

Pojďme se však vrátit k tomu hlavnímu titulku: Jak by se měl rozhodnout pan Babiš?

Myslím si, že submisivní sloužení Bohu či Mamonu nejsou optimální cestou. Namísto extrémistického poštvávání lidí proti sobě svými mediálními kousky by bylo lepší, aby se pan Babiš snažil společnost dostat do rovnováhy a zastavit Kyvadlo třídní nenávisti, jak to dopadá víme že? Kyvadlo třídní nenávisti, jak to dopadá, víme že? Pro ty co to nevědí, doporučuji povídku o tom jak dopadá rozkývání, kterou již kvalitně sepsal Edgar Alan Poe v roce 1842.  Nejlepší cesta jak z toho ven je zlatá střední: nesnažit se očůrávat druhé a

3/02/2014

Podejme ruku Česku - kultivujme slušnost a tvoření

My Češi máme jednu divnou vlastnost: běžně se neusmíváme. Proč prosím? Přitom by stačilo tak málo, věřit si, řešit to podstatné, nechat rozvinout své sebe vědomí, více komunikovat tváří v tvář, nenechat se rozladit šotky a kultivovat slušnost. Hned by bylo skoro všem líp! Jen ono to není zas až tak prosté. 

Když jsem se dnes proplétal zamračeným davem rezignovaných lidí v přecpaném metru, inspirovalo mě to k napsání tohoto zamyšlení. Impulsem k následnému nápadu v tomto textu pak byl běžný nákup v obchodě s oblečením. Profesionální a usměvavá prodavačka mi po zaplacení podávala tašku s nákupem a mě nevědomky napadlo nejen poděkovat, ale podat jí také ruku. Po pevném stisku jí sice něco křuplo v ruce, ale vyvedlo nás to oba tak z míry, že se rozesmála a oba jsme se začali usmívat na celé kolo. Mírné rozpaky a má omluva jestli jsem ji nestisknul ruku moc, následovala. Rozesmála od srdce se se slovy, že jí občas takto rupne v kloubech. S opětovným poděkováním jsem pak odcházel s perfektní náladou a ani zamrzlé tramvajky či mračící a rezignovaní lidé čekající na zpožděné vlaky mě již zbytek dne nerozhodili.

Zkusme si my Češi vážit sami sebe, šířit dobrou náladu, dělat si srandu nejen z mocichtivých, buďme hrdí sami na sebe, nesklánějme se tu před východem, tu před západem. Nelezme jiným po zádech, či druhým do řiti. Naopak. Oceňme snahu druhých. Odměňujme smysluplnou práci a tvoření, byť třeba jen úsměvem či podáním ruky. TRIKO_testovano v krajine_na tricka_neprusvitneJe to jednoduché, pokud jste spokojení s tím, jak se k Vám chová druhý, co pro Vás udělal - podejte mu ruku, usmějte se. Nebude to snadné, chce to odvahu, ale stojí to za to! Poděkujme, pozdravme se a sami uvidíte, jaké se začnou dít divy. Vážíte si práce druhých? Máte svoji oblíbenou květinářku, řemeslníka, prodavačku? Tak si podejte ruce! Vážíte si učitelky ve škole, místního strážníka, lékařky? Tak si podejte ruce! Záleží Vám na dobrých sousedských vztazích, ceníte si, co dělá sousedka pro druhé, maminka spolužačky dětí pro obec? Tak si podejte ruce! Zlobí Vás nerudné úřednice? Tak jim podejte ruku a usmějte se. Máte někoho opravdu rádi? Tak ho pohlaďte, obejměte či polibte.  Uvidíte, co se bude dít! A hlavně hodnoťte lidi podle činů, ne slov. 

Naopak štvou Vás politici? Populisté, demagogové, manipulátoři? Rozhádání, naštvaní, rozeštvaní, popuzení, závistiví, zlí, remcající, nepříjemní lidé? Pozdravte je, usmějte se a otočte se k nim zády. Neřešte je. Nechte je vyhladovět a nestávejte se jejich potravou, nepomáhejte jim a hlavně se od nich nenechte uvrhovat do bezmocnosti. I padouchům nakonec dojde, že se více vyplácí pěstovat slušnost, než gaunerství. 

Pojďme tedy věnovat pravidelně každý týden aspoň sedmero minut kultivaci slušnosti. Můžete začít třeba každou neděli sedm hodin večer. Vypněte elektroniku, stopněte média, odložte noviny a věnujte se lidem, na kterých Vám skutečně záleží. A aby Ti, co jsou Vám ukradení, věděli, že to myslíme skutečně vážně, zapalte aspoň jednu malinkatou svíčku. Je to lepší, než nadávat na tmu. Rozsviťme společně Česko, hned se tu bude prima žít.

Pomůžete i mě v Česku kultivovat slušnost? Nebuďte lhostejní ke svému okolí. Pak tuto myšlenku šiřte dál, nejen po internetu, mnoho rozumných lidí není na fejsbůčku či twípátku. Proto volejte, smskujte, točte pozitivně naladěná videa, pište krásné dopisy na ručním papíru či nejlépe pozvěte dobré lidi na něco dobrého, sejděte se a rozumujte. Rozum a slušnost, ne strach a zloba vždy posouvali společnost kupředu. Radujte se s lidmi, kteří jsou pro vás opravdu důležití. Napište svůj příběh na téma „kultivace slušnosti“, podepište se a pošlete to dál. #PodávámRukuČesku

S přáním Česka s úsměvem „nasraný“táta od rodiny (Původně jsem chtěl napsat naštvaný či otrávený, no i já budu muset tu slušnost ještě pořádně a pořád kultivovat:-)

Ing. Mojmír Macek, dopsáno v Česku 3.12.2014 v poledne

Continue reading "Podejme ruku Česku - kultivujme slušnost a tvoření" »

17/06/2014

Navrch huj. Ale co se skrývá uvnitř, milí češi opět visící na vlásku?

Dnešní první jízda Jančurovým žlutým vlakem linky RegioJet z Prahy do Ostravy v business třídě a zpět standardní mne inspirovala k tomuto zamyšlení. V čem je vlastně podstata českého přežívání? Přežili jsme v minulých staletích ataky mocných ze všech stran, ale přesto Bohemia srdce ve středu matky Evropy stále žije. V čem je síla populace v české kotlince a máme se jak posunout kupředu a konečně zvednou hlavy?

Continue reading "Navrch huj. Ale co se skrývá uvnitř, milí češi opět visící na vlásku?" »

13/16/2010

Pomůže ČR poustevník, manipulace nebo konstruktivní tvoření?

Média jsou zavalena malichernými kauzami, národ šmíruje celebritky, aférky se zaléváním kytek na ministerstvu a hádá se o to, na co všechno mají lidé právo zdarma. Je právem občana vyžadovat zajištění svého života od státu? Co vše by mělo zahrnovat toto „zajištění“ a státní garance blahobytu občanům? Satelit do každého bytu, auto, energie a vodu zdarma? Osobně mě štvou lidé, kteří na vše jen nadávají, a přitom si naprostá většina z nich žije v rozumných podmínkách. Neunikají nám však ty opravdu podstatné věci ze zřetele? Růst celkové úrovně hmotného blahobytu často v historii vedl k úpadku morálky, vzájemným šarvátkám nasycených s těmi méně a následného rozkladu společenského zřízení. Děsí mě jedna věc: Kam až dojde poměr těch skutečně pracujících lidí tvořících přidanou hodnotu, a většiny těch, kteří se jen vezou v přebujelém byrokratickém aparátu, podpůrných činnostech, mediální manipulaci mínění, ovlivňováním života druhých, úřednické šikaně, finančních machinací a vytváření nik pro vyvolené?

Co je podstatné?

Continue reading "Pomůže ČR poustevník, manipulace nebo konstruktivní tvoření?" »

Aktuálně to podstatné: